Jak i co?!… Hashimoto! Cz. 2 – NDT (Natural Desiccated Thyroid).

Natural Desiccated Thyroid w skrócie NDT czyli odpowiednio spreparowana świńska tarczyca. W Polsce nie dopuszczona do użytku farmaceutycznego, w wielu krajach świata i Europy (np.: Belgia, Niemcy, UK, Dania, Holandia) znakomicie się sprawdza jako naturalne hormony tarczycy i znacznie poprawia jakość życia osób cierpiących na niedoczynność tarczycy. Dlaczego w Polsce ten lek nie jest dopuszczony do użytku? Jak mówi stare i wiecznie aktualne porzekadło „jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. W Polsce lobby koncernów farmaceutycznych jest niezwykle silne. Każdy Polak, który musi przyjmować syntetyczne hormony tarczycy jest skazany na Letrox, Euthyrox, Eltroxin lub tzw. syntetyczne combo dwóch hormonów (T3 i T4) Novothyral. Nie ma innej możliwości bo inne leki nie są dopuszczone do obrotu prawdopodobnie za sprawą koncernów produkujących w/w preparaty.

Co to jest NDT i czym się charakteryzuje?

Jest to odpowiednio spreparowana i sproszkowana tarczyca świni (znana i stosowana już od 115 lat w leczeniu niedoczynności tarczycy!), spełniająca surowe wymogi US Pharmacopeia. Cały proces produkcyjny jest ściśle kontrolowany. Wszystkie leki (niezależnie od marki jaką wybierzemy – jest kilka firm produkujących NDT) zawierają naturalne hormony tarczycy T4, T3, T2, T1 i kalcytoninę. Co jest znacznie zgodne biologicznie z produkcją hormonów przez ludzką tarczycę. Syntetyczne leki zawierają tylko chemiczny hormon T4 lub jak w przypadku Novothyralu – dwa hormony T3 i T4, które nie do końca są zgodne biologicznie z naszą tarczycą, z powodu braku reszty hormonów.  Wpływa to na złe samopoczucie i ogólne gorsze funkcjonowanie organizmu osób, które je zażywają. Zawartość NDT łącznie mierzy się w miligramach (mg). Jedno tzw. ziarno „grain” równa się 60 lub 65 mg. Zawartość hormonów, takich jak T3 i T4 jest mierzona w mikrogramach (ug/mcg).

pork

Pod jakimi nazwami możemy znaleźć NDT?

Nazw jest sporo, w zależności od firmy, która wyprodukowała dany lek. Każdy z nich zawiera też inne substancje pomocnicze w swoim składzie, dobrze jest to przeanalizować/ poczytać fora z doświadczeniami innych pacjentów zanim zdecydujemy się na jakaś konkretną firmę. To, że na kilka osób dany lek będzie dobrze wpływał wcale nie oznacza, że na nas też tak dobrze zadziała! Należy o tym pamiętać.

Poniżej znajdują się nazwy NDT dostępne na rynku wraz z nazwami firm, które je produkują i krótkim opisem składu (źródło: Stop The Thyroid Madness):

 • NATURETHROID  RLC Labs (Western Research Labs). Składniki: Jeden „grain” to 65 mg (dokładnie 64.8) i zawiera 38 mcg T4 i 9 mcg T3. Dodatkowo niemierzoną ilość T2, T1 and kalcytoniny. Substancje pomocnicze: Colloidal Silicon Dioxide, Dicalcium Phosphate, Lactose Monohydrate, Magnesium Stearate, Microcrystalline Cellulose, Croscarmellose Sodium, Stearic Acid, II 85F19316 Clear, Porcine Thyroid Powder, U.S. Pharmacopeia (USP). Dostępne dawki to 1/4, 1/2, 3/4, 1 grain, 1 1/4, 1 1/2, 1 3/4, 2 grains, 2 1/4, 2 1/2, 3, 4, and 5 grains.
 • NP THYROID nazywana potocznie „ACELLA” od nazwy firmy ją produkującej Acella Pharmaceuticals, LLC . Aktywne składniki to 38 mcg levothyroxine (T4) i 9 mcg liothyronine (T3) w jednej „grain” (60 mg), oraz pozostałe 3 hormony. Substancje pomocnicze to Calcium Stearate, Dextrose Monohydrate, Maltodextrin, Mineral oil. Więcej info NPThyroid.com .
 • WESTHROID-P — obecnie WP Thyroid  RLC Labs .  Zawiera 38 mcg T4 i 9 mcg T3, zawartość reszty hormonów (T2, T1 i kalcytoniny) nie jest podana. Składniki pomocnicze (tylko 3): Inulin, Medium chain triglycerides i Lactose Monohydrate. Dotępne dawki: 1/4, 1/2, 3/4, 1 grain, 1 1/2, 2. Jeden „grain” to 65 mg. Jest to lek bezglutenowy! Więcej info http://wpthyroid.com/
 • ARMOUR  Allergan plc. Zawiera 38 mcg T4 i 9 mcg T3, zawartość reszty hormonów (T2, T1 i kalcytoniny) nie jest podana. Składniki pomocnicze: Dextrose, Anhydrous, Microcrystalline Cellulose, Sodium Starch Glycolate, Calcium Stearate, Opadry White (Titanium dioxide zawiera w sobie PEG-polyethylene glycol), Polysorbate 80, Hydroxypropyl Methycellulose. Dostępne dawki: 1/4, 1/2, 1, 1.5, 2, 3, 4 i 5 grain.  Bezglutenowy i bez laktozy.
 • THYROID-S  Sriprasit Pharma Co., Ltd. (Tajlandia). Zawiera 38 mcg Levothyroxine (T4)  i 9 mcg Liothyronine (T3). Składniki pomocnicze: Lactose, PVP K90 (Polyvinylpyrolidone), Avicel (microcrystalline cellulose), Aerosil (silicic acid powder), Sodium starch glycolate, Magnesium stearate, Eudragit, Methocel, Talcum, Ponceau 4r lake, Tartrazine lake, Brilliant blue FCF lake, Sunset yellow FCF, Titanium dioxide, PEG 6000, Dimethicone, Methylparaben, Propylparaben.

 

 • THIROYD Greater Pharma Ltd. (Tajlandia). Jeden grain zawiera 8.31 mcg T3 i 35 mcg T4. Składniki pomocnicze: Lactose, Tapioca Starch, Sodium Starch Glycolate, PVP K-30, PVP K-90, Isopropyl Alcohol, Colloidal Silicon Dioxide, Magnesium Stearate.

W Danii/ Holandii można zamówić tutaj:

 • Duński THYREOïDUM importowany do Holandii Biofac (Kastrup, Dania). Dostępne dawki ½ grain = 29 mg (12.7 mcg T4 and 4.5 mcg T3), 1 grain = 57 mg (25.3 mcg T4 and 9 mcg T3), 2 grain = 114 mg (50.6 mcg T4 and 18 mcg T3)
 • Thyroid in Denmark  Glostrup apotek. 60 mg Thyroid Glostrup pharmacy zawiera: 9.15 mcg T3 i 36,3 mcg T4. Składniki pomocnicze: lactose, potato starch, gelatine,  magnesium stearat og talcum. Dostępne dawki 60mg i 125 mg.

W Niemczech można zamówić tutaj:

W Nowej Zelandii można zamówić tutaj:

Moje doświadczenia z NDT 🙂

Jeżeli jesteście ciekawi jaka jest moja historia z Hashimoto, to zapraszam – klik. Gdy zaczęłam przyjmować Letrox sporo objawów niedoczynności zniknęło ale… pojawiły się inne:

 • cały czas byłam rozdrażniona, nerwowa,
 • szybko się męczyłam,
 • miałam „mgłę umysłową” (brain fog),
 • proste czynności zajmowały mi dużo czasu i sprawiały problem,
 • brak inwencji twórczej,
 • spowolnione ruchy,
 • zapominałam wątki w rozmowach,
 • nie mówiąc już o skupieniu uwagi (poziom zerowy),
 • totalny brak energii do zrobienia czegokolwiek,
 • byłam wiecznie niewyspana, mogłam spać 12h i budziłam się tak zmęczona/ociężała jakbym w nocy pracowała w kopalni.

Czułam się bardzo źle (chociaż wyniki badań krwi były dobre), mało co mnie cieszyło i zupełnie nie wiedziałam dlaczego tak jest. Czułam się jak stara schorowana, zrzędząca wiecznie wiedźma i chyba tak się też zachowywałam ;P

Moja teoria na ten temat jest taka, że wszystko te dolegliwości spowodowane były brakiem pozostałych hormonów w Letrox’ie czyli T3, T2, T1 i kalcytoniny. Oczywiście nie jestem lekarzem więc nie mogę tego jednoznacznie stwierdzić ale czytając  Tłuste Życie (tutaj chemiczno-medyczne info o NDT – klik), myślę, że ta teoria jest słuszna bo u mnie wszystkie dolegliwości wypisane powyżej zniknęły:)

WP_20160210_009

Z Letrox’u przeszłam od razu na WP Thyroid, z dnia na dzień. Na początku było mi trudno dostosować odpowiednią dawkę, jednak jeżeli pojawiły się objawy lekkiej nadczynności były one subtelniejsze, (nie wiem jak to określić- bardziej naturalne?) niż przy przyjmowaniu Letrox’u. Brałam 25µg Letroxu (połowę tabletki 50µg) i zamówiłam dawkę 1/2 grain (32,5 mg). Teraz biorę 16,25 mg NDT jednego dnia a następnego 8,125 mg (czyli naprzemiennie połowę tabletki jednego dnia i ćwiartkę następnego).

 

*Post NIE JEST sponsorowany i ma charakter informacyjny! Pamiętaj, że NDT jest lekiem i jako taki może powodować skutki uboczne a niewłaściwe stosowanie może zagrażać Twojemu życiu. Nie odpowiadam za niczyje skutki uboczne. Przyjmujesz go na własną odpowiedzialność.

Macie pytania o NDT? Piszcie w komentarzach, chętnie na nie odpowiem 🙂

Jeżeli spodobał Ci się mój post koniecznie podziel się nim ze znajomymi😉

Reklamy

29 uwag do wpisu “Jak i co?!… Hashimoto! Cz. 2 – NDT (Natural Desiccated Thyroid).

 1. O, to tak można sobie bez recepty zamówić 🙂 Chętnie bym spróbowała, bo jak niby wyregulowałam hormony Euthyroxem, to zaczął mi cykl świrować (a wcześniej zawsze co do dnia 28 :P), więc może to kwestia dodatkowych hormonów. Obecnie co miesiąc narzeczony mi wmawia, że jestem w ciąży, a ja się wkręcam i robię testy 😀 Wracając do tematu, mogłabyś zdradzić, ile kosztuje taka przyjemność? 😉

  Polubienie

  1. Dzięki za komentarz:) tak można sobie zamówić bez recepty. Zresztą w PL żaden lekarz nie wypisze recepty na NDT. Ja też miałam problemy z miesiączką (oprócz jeszcze innych przykrych dolegliwości) po Letroxie. Mój okres był tak bolesny i tak strasznie obfity, że byłam tym przerażona. Po przejściu na NDT wszystko się unormowało.
   Koszty zależą od kilku czynników. Po pierwsze i chyba kluczowe jest to skąd będziesz sprowadzać, po drugie od dawki i ilości tabletek.
   Moje opakowanie widoczne na zdjęciach kosztowało coś ok. 43$. Przyjmuję na przemian jednego dnia 1/4 tabletki a następnego 1/2 tabl. więc opakowanie 100tabl. starczy mi na około rok.

   Polubienie

   1. Nie wiem czy ten post do Ciebie dotrze bo nie moglam sie zarejestrowac z jakiegos powodu. Jestem totalna nowicjuszka jezeli chodzi o ndt a chcialabym zadac wiele pytan, na ten temat. Narazie nic nie bede pytala do momentu jak potwierdzisz otrzymanie mojego postu.
    Pozdrawiam
    Fernidurka

    Polubienie

 2. Po nitce do kłębka 🙂
  Najpierw trafiłam na Tłuste życie, potem stop thyroid madness a teraz tutaj. Właściwie szukając możliwości zakupu NDT.
  Kiedy poczytałam o NDT wróciła do mnie nadzieja bo ostatnie lata były poprzeplatane depresją, łysieniem i innym przykrymi objawami.Nadmienię, że na Euthyrox-ie jestem od 15 lat.
  Proszę o informację gdzie można zakupić sprawdzone NDT by nie ryzykować zabawy z hormonami.

  Polubienie

 3. Dziewczyny, ja też zamówiłam Armour Thyroid z USA, ale mam problem z zatrzymaniem przesyłki przez urząd celny. Strona internetowa, którą podano do zamawiania NDT – inhousepharmacy.vu jest stroną republiki Vanuatu – państwa w Oceanii. Ostatnio oglądałam dokument o bardzo profitującym biznesie „farmaceutycznym”, 15x zyskowniejszym niż sprzedaż narkotyków. Właśnie w krajach Azji, Afryki i na różnych wyspach miksują lekarstwo, które wygląda dokładnie tak samo jak oryginał, ale zawiera różne „śmieci’. Nie obawiacie się, że możecie też mieć takie podróbki?

  Polubienie

  1. Oceania to Oceania ani nie jest to Afryka ani Azja 🙂 Na polskich stronach są oferowane preparaty ze świńskiej tarczycy produkowane w Tajlandii. Ja się bałam zamawiać te z Tajlandii i dlatego zamówiłam z tej strony, którą podałam. Jeżeli ktoś ma wątpliwości oczywiście może napisać do firmy produkującej dany lek i zapytać czy dostarczają do akurat do tego dystrybutora, wtedy będzie większa pewność, że produkt jest oryginalny. Jeżeli chodzi o zatrzymanie przesyłki przez urząd celny to wiem, że takie sytuacje się zdarzają i jeszcze wszystko zależy od województwa w którym mieszkamy. Jedne urzędy celne zatrzymują inne nie.Napisz jak zakończyła się sprawa z urzędem celnym. Udało Ci się ją odzyskać?

   Polubienie

  2. Ja zamówiłam na tej stronie: Internationalpharmacy.com Super dostawa w ciągu 10 dni. Mają konto w PKO SA lub BP czyli przelew natychmiastowy i bezpieczny. Można śledzić przesyłkę na Air Mail.

   Polubione przez 1 osoba

 4. A miałabyś może namiary, gdzie w Belgii można kupić? Jestem od wielu lat na 100 euthyroxu, ale efekty poza unormowaniem krwi, raczej nie zadowalają i z chęcią przetestowałabym NDT. Będę wdzięczna za pomoc!

  Polubienie

  1. Z tego co wiem (od znajomego mieszkającego w Belgii), wystarczy mieć receptę na NDT od miejscowego lekarza (niestety nie wiem czy to specjalista musi wypisać czy też wystarczy lekarz rodzinny) i pójść z nią do pierwszej lepszej apteki. Powodzenia! 🙂

   Polubienie

 5. Witam,
  Myślę, że naturalne hormony to świetne rozwiązanie. Ja pomimo dobrych wyników czuję się fatalnie. Biorę od 14lat hormony, głównie Euthyrox 125 mg 1 tabl. codziennie.Jestem po jodzie promieniotworczym dlatego moja tarczyca prawie nic nie produkuje. Lekarz mechanicznie wypisuje mi kolejne recepty a ja czuję się źle.
  Jaką dawkę WP Thyroid powinnam zamówić jeśli przyjmuje 125mg codziennie?

  Polubienie

 6. Dziękuję za informację. Pytanie dlaczego żeby zamówić w Niemczech należy mieć receptę a w innych sklepach niekoniecznie? Twój zamowilas bez recepty? Chciałabym spróbować. Mieszkam w Niemczech ale tu też żaden lekarz nie chce przepisać swinskich hormonów. Twierdzi mój np. Ze to przestarzałe leki i suplementy syntetyczne są o wiele lepsze…taaaa. biorę prawie 20 lat sztuczne i czuje się coraz gorzej.

  Polubienie

  1. Hej,
   koniecznie daj znać jak udało Ci się zamówić niemiecki Thyroid – ja też się przymierzam do jego zakupu. Każdy organizm jest inny i różnie może zareagować na zmianę leku. Ja ze swojego doświadczenia z NDT uważam, że dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie dawek o połowę mniejszych od przyjmowanych dawek syntetycznych hormonów. Oczywiście trzeba obserwować swój organizm i w miarę potrzeb zwiększać dawki. Czyli akurat w Twoim przypadku na początek 62.5 (lub nawet nieco mniej) i zwiększać w miarę potrzeb.Pozdrawiam!

   Polubienie

 7. Witaj,
  A co powiesz na Raw Thyroid? Zawiera tkanki bydlęce… zaczęłam stosować i nie wiem czy ten preparat też będzie miał odpowiednią moc

  Polubienie

 8. Witam bioer 125 euthyrox mieszkam w Holandii mam haszimoto, do tej pory leczyłam się u Polsce ,ale muszę iść tu do lekarza bo nie mogę pracować bolą mnie ręce i kolana .Czy lekarz zapisze mi tu NDT

  Polubienie

  1. Nie mieszkam w Holandii, nie znam tamtejszych realiów opieki zdorowtnej. Myślę, że najlepiej będzie jak pójdziesz do lekarza i go poprosisz o przepisanie NDT i opiszesz mu swoje dolegliwości. Jeżeli za pierwszym razem się nie uda to może warto będzie poszukać innego lekarza.

   Polubienie

 9. Prosiłam znajomych mieszkających w Tajlandii o zakup Thyroidu w aptece i dowiedziałam się, nie wiem na ile jest to zgodne z prawdą, że thyroid został już wycofany z produkcji z powodu zakażenia ew. wirusami świńskimi. Wiecie może coś na ten temat?

  Polubienie

  1. Szczerze odradzam kupowania leków niewiadomego pochodzenia np. z Tajlandii. Chcąc zaoszczędzić możemy wyrządzić sobie tylko krzywdę. Wszystkich gorąco zachęcam do stoswania leków ze tylko SPRAWDZONYCH ŹRÓDEŁ. Kupujmy leki sprawdzonych producentów a nie leki z Tajlandii, o niewiadomym składzie, bez atestów, bez kontroli nad procesem produkcyjnym! W takich lekach może się znajodwać dosłownie wszystko a dodatkowo mogą być jeszcze skażone.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s